30.07.2020 | 08:26
30 липня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми.
Торгівля людьми є одним із найсерйозніших злочинів проти людини, який має як економічні, так і соціальні, педагогічні, психологічні наслідки.
Причини, з яких люди потрапляють до рабства – низький рівень життя, бажання заробити, а також нездатність адекватно оцінити пропозиції роботи від прихованих «работорговців».
Хмельницькою обласною службою зайнятості постійно здійснюється інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення, зокрема безробітних громадян, з метою попередження торгівлі людьми та орієнтації на легальну зайнятість. Проводяться інформаційні та тематичні семінари, на яких розглядаються проблеми нелегальної трудової міграції та торгівлі людьми. Протягом січня-липня 2020 року Хмельницькою обласною службою зайнятості проведено 45 семінарів «Ризики нелегальної трудової міграції» для 889 безробітних, 339 семінарів із загальних питань зайнятості, якими охоплено 6453 безробітні, а під час карантину - 270 інформаційних вебінарів для 1224 осіб, де також розглядалися вищезазначені питання.
Офіційна зайнятість є важливим фактором в забезпеченні нашого сьогоднішнього і майбутнього, гарантує наш соціальний захист. Якщо ми працюємо офіційно, ми – застраховані особи і можемо розраховувати на соціальні виплати та допомогу: право на пенсію, допомогу по безробіттю, допомогу у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у разі настання таких випадків та інше.
Звичайно, кожна людина сама приймає рішення, де і як їй працювати. Кожен з нас вирішує, що для нього є головним – жити одним днем чи мати певні гарантії у завтрашньому дні.
Щороку наші співгромадяни, незадоволені рівнем заробітної плати в Україні або відсутністю роботи, намагаються виїхати до інших країн з метою працевлаштування. Зрозуміло, що за умови вдалого працевлаштування, це сприяє підвищенню добробуту сімей, є джерелом валютних надходжень в Україну, загалом виглядає більш перспективно, ніж трудова діяльність у власній країні.
Останніми роками фіксується все більше випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації в різних країнах.
Якщо ж ви все-таки вирішили працювати за кордоном, важливо пам’ятати, що при працевлаштуванні за кордоном необхідно дотримуватися встановлених норм і правил, володіти повною та достовірною інформацією про роботодавця, мати укладений трудовий контракт.
Перед поїздкою необхідно:
- перевірити наявність у фірми-посередника з працевлаштування ліцензії Міністерства соціальної політики України на посередництво у сфері працевлаштування за кордоном. Актуальність ліцензії можна перевірити на сайті Міністерства соціальної політики України http://www.mlsp.gov.ua в розділі «Ліцензування». Варто з’ясувати, на роботу з якими саме країнами має право агентство з працевлаштування;
- отримати у посередника ґрунтовну інформацію щодо процедури оформлення візових документів, процесу працевлаштування, вимоги вакансії, про роботодавця тощо;
- оформити відносини у формі договору про надання послуг між посередником і клієнтом та ін.
Варто враховувати всі "за" і "проти", приймаючи такі важливі рішення, та зважати, які наслідки це матиме у майбутньому для вас та вашої родини, особливо з точки зору можливих соціальних та пенсійних виплат. Тому, закликаємо вас шукати роботу та працювати в Україні. База вакансій державної служби зайнятості містить перевірені, офіційні вакансії, які відповідають всім принципам забезпечення ваших прав у професійної діяльності.
Серйозною залишається сьогодні і проблема торгівлі людьми. Зараз найбільших масштабів набуває саме трудова експлуатація. Якщо раніше майже 85% потерпілих були жінки, то зараз – половину, а то й більшість становлять чоловіки.
Отже, пам’ятайте, нелегальна робота за кордоном не тільки не вирішить проблем людини, а навпаки – може призвести до трагічних результатів. Поки ми живемо в рідній країні, у нас є вибір, у нас є свобода!
При наймі на роботу врахуйте:
-
укладання трудового договору – це перший етап легального працевлаштування;
-
за жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують вашу особу, – не залишайте їх у заставу, не віддавайте на зберігання чи для реєстрації;
-
перевірте особисто, на яких умовах можлива трудова зайнятість в обраній країні, зателефонувавши до посольства/консульства чи ознайомившись з інформацією на сайті МЗС України;
-
копії цих документів тримайте при собі та в надійному місці окремо від оригіналів документів, на всяк випадок залиште всю інформацію про місце Вашого перебування і роботи у друзів і рідних.
У разі виникнення скрутної ситуації за кордоном громадяни України можуть звертатись:
-
до консульських установ та посольств нашої країни (з їх місце розташуванням і контактними даними для звернення варто ознайомитись до перетину кордону і завжди мати цю інформацію в зоні доступу)
-
міжнародних, громадських, правозахисних, благодійних організацій (Товариство Червоного Хреста, CARITAS та ін.);
-
організацій української діаспори та релігійних організацій;
-
якщо ви знаходитесь в іноземній країні легально, ви маєте право звернутися до поліції.
Вам допоможуть отримати матеріальну, медичну чи правову допомогу; допоможуть зв’язатись з посольством (консульством) для підтвердження громадянства, відновлення документів тощо.
Важливі контакти!!!
Якщо Ви або Ваші рідні потрапили у ситуацію торгівлі людьми, зверніться по допомогу:
-
Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501, 527
-
Міністерство закордонних справ України – (044) 238 16 57
-
Укрбюро Інтерполу (розшуку осіб, зниклих за кордоном (044) 256 12 53
-
Департамент боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми Національної поліції України (постраждалим за кордоном або в межах України) – (044) 374 37 85
-
Урядова «гаряча лінія» – (044) 284-19-15), www.ukc.gov.ua