На ринку праці постійно з’являються нові професії. Якщо зазвичай новизну асоціюють з ІТ-спеціальностями, то ми вирішили копнути глибше і знайшли маловідомі професії, наприклад, у соціальній сфері. До них належить - доула. В Україні цей фах поки не надто відомий, хоча доули працюють офіційно з 2010 року. Тож розберімося, що це за професія, яких навичок вона потребує та як її здобути.
Доула – це жінка, що надає послуги індивідуального безперервного супроводу вагітній жінці.
Доула – це не акушерка, а досвідчена партнерка у пологах. У своїй роботі вона не використовує жодних медичних засобів, а надає психологічну та емоційну підтримку жінкам та сім’ям згідно з їхніми потребами.
Важливий момент: доула не має ніякого стосунку до приймання пологів. Нині професійна доула може надавати супровід жінці виключно в команді з акушеркою і лікарем. Лише тоді, як домашні пологи в Україні стануть легалізованими для медиків, доули будуть супроводжувати жінок низького ступеня ризику і вдома.
Послуги, що надає доула:
інформаційна підтримка (як підготуватися до пологів, що придбати, що взяти з собою тощо);
перебування з вагітною під час переймів і супровід в пологовий будинок;
допомога в пологах: психологічна підтримка і практичні поради стосовно природного знеболення, зміни положення тіла тощо;
спостереження за перебігом пологів згідно з проханнями та індивідуальними потребами клієнтки;
допомога у розв’язанні організаційних питань у пологовому будинку.
Тобто, допомога доули не обмежується лише словами під час пологів. Вона робить весь процес комфортнішим та зрозумілішим.
Які навички повинна мати доула?
Співпраця вагітної жінки та доули відбувається з першої розмови. Досвідчені спеціалістки розповідають, що важливо під час знайомства зрозуміти, яка підтримка потрібна конкретно цій жінці.
Доула також має мати високий рівень стресостійкості, повинна бути комунікабельною, відповідальною, надійною, володіти емоційним інтелектом, бути впевненою в собі, постійно навчатися та вміти підтримувати свій ресурс. Фахівчині навчені розпізнавати тривожні сигнали, мінімізувати шанси виникнення конфліктів та правильно поводитися в конфліктах будь-якого роду, якщо їх не уникнути.
Для доули необов’язкова наявність медичної освіти, адже вона не бере участі у самих пологах, а лише виконує функцію досвідченого партнера. Проте на практиці є багато випадків, коли акушерки переходили у цю професію. Адже розуміння процесів пологів, фізіології допомагає полегшити її роботу.
Як отримати професію доули?
Для опанування професії потрібно пройти відповідні курси. Навчання майбутніх доул триває декілька місяців. Проте на курси приймають не всіх: бажана наявність власних дітей та обов’язково спокійне ставлення до пологів і емоційна стійкість. Помічниць у пологах навчають немедикаментозних методів знеболення, фізіології пологів, як діяти в екстремальних і непередбачуваних ситуаціях.
Доула допомагає жінкам почуватися в безпеці під час такого важливого етапу їх життя, зменшує страх та запобігає виникнення його щодо наступних пологів.