Ментор — джерело інформації та відповідей на питання, які у вас виникають. Роль ментора можна порівняти з ґуґлом у сфері вашого професійного розвитку: він дає відповіді, знаходить потрібну для вас інформацію, але не може використати її замість вас. 

Види менторства
Сьогодні популярні два типи менторства. 
1. Індивідуальне менторство 
Ментор працює з вашими особистими цілями, питаннями, задачами. Допомагає впоратися з можливими складнощами, надихає і допомагає у особистому чи професійному розвитку. Такий формат частіше побудовано на особистих взаєминах, взаємному бажанні бути у менторських стосунках і допомагати. 
2. Бізнес-менторство, менторство у стартапах
Ментор допомагає запустити бізнес-ідею, дає зворотній зв’язок, ділиться контактами і знаннями для розвитку бізнесу. Формат бізнес-наставництва може бути побудовано на зацікавленості ментора у проєкті і бажанні допомогти, але можливі варіанти і часткової участі, фінансової винагороди чи інших бонусів. 

Навіщо люди стають менторами?
Менторство — це спосіб вирости з експерта у менеджери, отримати навички розвитку підопічного або команди, навчитися передавати знання і розвивати інших. Це необхідна якість для професійного зростання самого ментора, і багато хто використовує цей інструмент, щоб отримати такий досвід і претендувати на підвищення і кар’єрне просування. 

Менторство — це можливість структурувати власний досвід і знання, зрозуміти свої сильні сторони і заповнити власні прогалини. Ми найкраще вчимося самі, коли навчаємо інших, і менторство — гарний спосіб зрозуміти, що нам добре відомо, а що краще повторити, додатково вивчити, розібратися. Передача знань іншим дозволяє усвідомити і інвентаризувати власну експертність, визначити для себе сферу подальшого розвитку. 

Менторство — це можливість отримати мотивацію та натхнення, урізноманітнити свою діяльність, не змінюючи сферу. Залученість підопічного, перші кроки та перші перемоги молодого падавана допомагають по-новому поглянути на свою професію і досвід, перезавантажитися, прибрати наліт нудьги і звичного, отримати заряд мотивації, натхнення і підготуватися до нового етапу розвитку. 

Менторство — це спосіб передати знання, коли просто хочеться ділитися. Людство з покоління у покоління передає власний досвід. Це закладене в нас на інстинктивному рівні. На різних професійних етапах трапляються моменти, коли знання переповнюють, але можливості передати їх команді чи колегам немає, а сміливість для виходу на «велику сцену» ще не визріла. І менторство — це досить органічний спосіб стати експертом та вчителем, віддати те, що хочеться, і рухатися далі. 

Чим може допомогти ментор? Що робить ментор?

  • дає поради з професійної діяльності; 

  • ділиться досвідом;

  • рекомендує освітні матеріали (книги, статті, записи виступів тощо);  

  • допомагає розробити план з досягнення професійних цілей;

  • мотивує і надихає.

Ментор —  не вчитель. Відносини «вчитель-учень» передбачають наявність вірних відповідей і чітке слідування за вчителем. Ментор натомість — це джерело досвіду і додаткового погляду на на ситуацію, це радник, а не джерело рішень. Не варто перекладати на ментора відповідальність за своє життя та дії. Це лише додатковий інструмент, але не панацея. 

Ментор – не тренер. Не варто чекати, що ментор вимагатиме від вас результату і примушуватиме щось робити, якщо ви самі не мотивовані і не готові діяти. Ментор може бути певним зовнішнім контролером. На різних етапах нам потрібен хтось, перед ким ми будемо відповідальні, підзвітні, щоб виконувати намічене тому, що пообіцяли це комусь, крім самого себе. Ментор може стати такою людиною, але діяти все рівно доведеться вам. 

Ментор — не психолог. Трапляються ситуації, коли ви не можете розповісти про свої емоції та переживання нікому, крім ментора. Наприклад, ваша команда чекає від вас енергії та підтримки, а вам нема до кого звернутися по допомогу. Тоді ментор, який був на вашому місці і розуміє ваші проблеми, — та сама людина для вас. Але якщо ви регулярно приходите жалітися і «зливати» власний негатив, довго це ніхто терпіти не буде, негативу нікому не бракує і у власному житті. Для цього є професіонали, які заробляють на такій допомозі. Якщо відчуваєте, що вам необхідна «гігієна мозку», — зверніться до психолога. 

Ментор — не квиток у щасливе життя чи ресурс для працевлаштування.  Це правда, що менторські відносини часто переходять на такий рівень, коли ментор щиро зацікавлений у допомозі — ділиться власними контактами, рекомендує вас на цікаві посади чи виступає поручителем перед потрібною вам людиною чи організацією. Але це відбувається, якщо стосунки склалися, і ви впродовж тривалого часу демонстрували свою мотивацію, результати, готовність і прагнення розвитку. Не варто йти до ментора з корисливою метою досягти чогось конкретного. Скоріше за все, є більш ефективний шлях до вашої мети, використайте його.  

Просити допомоги і поради у більш досвідченої людини — це нормальний і ефективний підхід до побудови власного життя і кар’єри.