Шановні випускники!  

 

     Вибір професії — це важливий крок у доросле життя. В першу чергу – це відповідальність перед батьками, перед суспільством, а найголовніше перед собою! Ця відповідальність полягає в тому, щоб обрати саме свій шлях і ним йти. Робота і все, що з нею пов'язане, займає більшу половину життя людини. Знайти себе в світі професії – означає дістати можливість гідно заробляти, відчувати себе потрібним людям, максимально повно розкрити свої здібності. І тут найважливіше — не схибити.

Перший крок. По пунктах розпишіть те, що ви можете робити, що добре виходить, що подобається, за що хвалять батьки, друзі. Якщо це складно зробити самотужки, попросіть допомогти друзів, знайомих, батьків або зверніться до психолога у школі. Подумайте, де можна застосувати те, що ви вмієте робити.

Другий крок. Ознайомтеся зі змістом професій, які вам подобаються. Для цього пропонуємо зайти на сайти, де є описи професій (http://osvita.ua,   http://info.yavkursi.com, http://jobs.ua, http://education.ua, http://poprofessii.in.ua,  http://proforientator.info  тощо).

Третій крок. З урахуванням ваших здібностей, можливостей і побажань визначте професії, які вам підходять. За допомогою Платформи ДСЗ профорієнтації та розвитку кар’єри  безкоштовно пройдіть онлайн тести на визначення своєї професійної спрямованості та схильності до підприємництва. Результати тестування покажуть, до якої групи професій у вас є схильності.

Можете звернутися в філію Хмельницького обласного центру зайнятості, там вам нададуть персональний код для проходження безкоштовного онлайн тестування на  платформі «Моя професія: консультаційна мережа». За результатами тестування ви отримаєте перелік професій, які вам можуть підходити та консультацію від фахівця.   

Четвертий крок. З’ясуйте, який попит існує на професії та спеціальності, що вам рекомендовані за результатами тестування. Для цього відвідайте сайти з пропозиціями роботи за визначеними професіями чи спеціальностями: https://jobportal.dcz.gov.ua/, http://www.dcz.gov.ua, http://work.ua,  http://rabota.ua, http://jobs.ua, http://grc.ua  http://olx.ua та ін. Якщо попит незначний або відсутній, продовжуйте пошуки і з’ясовуйте, в яких ще професіях можна реалізувати свої здібності, можливості і прагнення. Тобто, вивчайте суміжні професії. Доцільним буде відвідування фахівця служби зайнятості, який допоможе розширити коло прийнятних професій чи спеціальностей.

Пятий  крок. Визначте, які уміння, навички необхідні для побудови успішної кар’єри. Для цього проаналізуйте вакансії за обраною професією чи спеціальністю на сайтах: https://jobportal.dcz.gov.ua/, http://www.dcz.gov.ua, http://work.uahttp://rabota.ua, http://jobs.ua, http://grc.ua  та ін. З’ясуйте вимоги, які пред’являють роботодавці до якостей пошукача. Запишіть перелік цих вимог у два стовпчики. Визначте, які з них найчастіше повторюються у запропонованих вакансіях. Доцільно опрацювати не менше 50 вакансій.

          Співставте перелік особистісних і професійних якостей, що вимагаються, з тими, які проявляються у вас вже зараз. Розвивайте необхідні якості! Формуйте і розвивайте уміння самостійно приймати рішення і нести за них відповідальність; знаходити спільну мову з різними людьми; володіти іноземними мовами; працювати з різними комп’ютерними програмами тощо. Зазначені якості будуть формуватися і розвиватися у вас, якщо ви відвідуєте різноманітні гуртки за професійним спрямуванням, організовуєте шкільні наради, тематичні дискусії, активний відпочинок своїх однолітків тощо.

          Якщо Ви правильно будете виконувати всі поставлені завдання, то вибір майбутньої професії стане для вас цікавою дослідницькою роботою, а не тяжким  випробуванням.

За консультацією щодо вибору професії звертайтеся до Хмельницького обласного центру зайнятості, м. Хмельницький, пров. Шевченка, 10, +38(093)027-05-11, (044) 244 94 27 або до філій Хмельницького ОЦЗ та їх структурних підрозділів.