Спеціаліст повинен відмінно розбиратися в якості продуктів і вміти їх правильно обробляти і зберігати. Крім того, кухар повинен вміти користуватися і швидко навчатися роботі з різноманітними технічними новинками, що збільшують швидкість і якість роботи. Майстри смаку повинні не тільки визначати готовність і якість страви за кольором, запахом, виглядом і смаком, а й уміти художньо прикрасити страву, так щоб вона привертала увагу і збуджувала апетит. Важливою професійною якістю є відмінна пам'ять, адже кулінар повинен чітко пам'ятати рецепти, дотримуватися норм закладки продуктів і пам'ятати особливості технологічної обробки кожного продукту, з яким працює.

Умовно всіх кухарів можна поділити на три  типи:

  • Кухар-кулінар обробляє м'ясо і рибу, готуючи їх до приготування, рідше овочі, замішує тісто і безпосередньо готує страви, а також перевіряє їх готовність і декорує перед подачею на стіл.

  • Кухар-кондитер спеціалізується на виготовленні десертів і кондитерських виробів. Він повністю готує виріб, контролюючи смакові та візуальні параметри, а також декорує солодкі страви перед їх подачею.

  • Шеф-кухар - вища кульмінаційна точка у професійній кар'єрі. Це не тільки кулінар-експерт, але й чудовий адміністратор. Він зобов'язаний формувати меню закладу, складати і замовляти необхідні продукти і товари, контролювати їх якість і терміни доставки, організовувати і вдосконалювати роботу всіх інших кухарів, стежити за дотриманням технології приготування.

Необхідні індивідуальні якості

Для фахівця в кулінарному мистецтві важливим є поєднання скрупульозної точності і багатої творчої фантазії, відмінної пам'яті і високої креативності. Увага, акуратність і високий рівень організованості характеризують кваліфікованого фахівця. Для кухаря, який прагне досягти вершин професійної майстерності, необхідна витривалість, що поєднується з високим рівнем стресостійкості, так як працювати доводиться в досить складних умовах по 10-12 годин на день. Крім того, ті, хто вміє працювати в команді, зможуть швидше адаптуватися і розвинути свої кулінарні навички та вміння.

Повинен знати:

технологію   приготування   усіх видів   страв   та   кулінарних   виробів, особливості  приготування  національних, фірмових страв та страв іноземних кухонь; правила  оформлення  та  подачі порційних страв та страв на замовлення; правила  складання   бенкетного меню;  приготування різних видів тіста та виробів з нього; основи, значення та технологію приготування дієтичного та дитячого харчування;  ознаки доброякісності харчових продуктів та органолептичні методи їх визначення; умови, строки зберігання та реалізації   сирої   та   готової   продукції, напівфабрикатів;  вихід готових виробів; санітарно-гігієнічні правила зберігання продуктів,  утримання кухні та службових приміщень; правила особистої гігієни;  правила використання та призначення обладнання, виробничого інвентарю, інструментів, вимірювальних приладів, посуду, тари; правила охорони праці, внутрішнього розпорядку і вимог пожежної безпеки.

Повинен вміти:

готувати різноманітні страви, складати раціональне меню; проводити розрахунок потрібної для приготування страв кількості сировини і одержуваної на виході готової продукції; здійснювати контроль якості сировини та приготованих страв; проводити порціонування, декорування та відпуск готових виробів; вірно обирати кухонне обладнання та інструмент для приготування окремих страв.

Сфера професійної діяльності

Кухарі працюють на підприємствах громадського харчування різних типів. Так, у ресторанах, страви готують за індивідуальними замовленнями, використовуючи підвищені норми закладення продуктів. Зовсім інша ситуація в закладах громадського харчування, де виробництво носить масовий характер, зокрема, на фабриках-заготівельнях та фабриках-кухнях. Середній заробіток кухаря залежить від фінансового стану підприємства, форми власності, кваліфікації   працівника і в різних регіонах на різних підприємствах може коливатися. Професія кухаря дає можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю.

В  лютому 2018 року Хмельницькою обласної службою зайнятості було зареєстровано понад 35 вакансій за даною професією, тому можливість  працевлаштуватися за фахом досить висока.

Матеріали підготовлені відділом організації профорієнтації ОЦЗ