Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, декоративним лакуванням,  золоченням, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, бруду, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню.

Професійно важливі якості:

•  хороший естетичний смак;

•  розвинений окомір;

•  гарна координація рухів рук;

•  творча уява;

•  уважність;

•  акуратність;

•  здатність працювати на висоті.

Маляр покриває фарбами і лаками стіни, стелі, підлоги, двері і інші елементи будівель і споруд при їх остаточній обробці. Маляр не лише забарвлює поверхні, але і обклеює їх шпалерами і іншими гнучкими облицювальними матеріалами.

В своїй роботі  маляр користується різними сучасними  інструментами і механізмами. Це електрозмішувачі, шліфувальні машини, електрощітки, електричні краскопульти, агрегати для пневматичного розпилювання малярних складів та ін. Маляр не лише працює з цими механізмами, але і регулює їх та настроює. Фахівець повинен добре знатися на законах гармонійного поєднання кольорів. Основне навантаження в роботі маляра падає на зір. Гострота зорового розрізнення потрібна для контролю якості поверхні (жорсткостей, горбків, подряпин, вм'ятин). Дії маляра відрізняються ритмічністю, причому робоче навантаження в основному падає на провідну руку. Певне значення має відчуття рівноваги, оскільки маляру часто доводиться працювати на висоті (на підмостях, сходах, козлах, люльках). Важливу роль в роботі маляра відіграють розумові процеси. Йому потрібно робити розрахунки малярних складових, вимірювати площу забарвлення, знатися на технологічній документації. Окрім художнього смаку, кольоровідчуття і окоміру, дуже велике значення має акуратність, оскільки маляр працює в основному з рідкими матеріалами, які мають здатність розбризкуватися, стікати. Тому необхідно завжди точно розраховувати як свої рухи, так і кількість фарби, що наноситься на поверхню. Акуратність, також, необхідна при обклеюванні стін шпалерами, оскільки вони легко забруднюються і рвуться в процесі роботи. Особливо важлива акуратність для маляра у зв'язку з тим, що його професія відноситься до профілю обробних робіт. Це кінцеві операції, після яких в новій будівлі все повинно бути чистим і красивим, без плям і помарок. Робота маляра завершує всю працю колективу будівельників. Саме його робота приносить радість людям, що заселяються в нові квартири: це дозволяє йому самому переживати почуття величезного задоволення.

В квітні  2018 року Хмельницькою обласної службою зайнятості було зареєстровано понад 20 вакансій за даною професією, тому можливість  працевлаштуватися за фахом досить висока.