Охоронник може працювати на певному об'єкті, захищати приміщення від проникнення чужих осіб, товар — від викрадення.

Охоронника треба відрізняти від таких спеціалістів, як співробітник ГШР (група швидкого реагування), водій-охоронець, а також свого роду еліта охорони — особисті охоронці. Останні відповідають за життя клієнта, постійно супроводжуючи його в ділових і особистих поїздках. Охоронець взаємодіє з підопічним і його оточенням, персоналом підприємства, колегами по роботі, правоохоронними органами. 

Можна працювати постійно на одному і тому ж місці або з одним і тим же клієнтом, або за викликом, здійснюючи охорону перевезення цінних вантажів, якої-небудь людини при її переміщенні.

Робота охоронника може бути або позмінна, або за графіком, залежно від місця роботи.  Зміст роботи залежить від особливостей об'єктів: заводів, фабрик, вуличних стоянок, магазинів, офісів тощо.  У деяких місцях необхідний представницький зовнішній вигляд (адже охоронник — це не просто сторож, а певною мірою обличчя фірми або VIP-персони).

Охоронник повинен знати  основи законодавчої бази і медичної підготовки, володіти прийомами самооборони і рукопашного бою.

Професіонал повинен уміти  попередити потенційну небезпеку і уникнути її, знати, як діяти в екстремальних ситуаціях. Необхідно уміти швидко реагувати, не піддаватися паніці, аналізувати ситуацію, миттєво приймати рішення. Окрім того, охоронник повинен підтримувати імідж клієнта.               

Йти на таку роботу варто людям спостережливим, наполегливим, здатним до тривалого збереження високої активності. Згодиться добре розвинена довготривала пам'ять на зовнішність і поведінку людей, навколишнє оточення. Кандидат на цю посаду повинен мати низьку навіюваність і здатність брати на себе відповідальність у складних ситуаціях, при необхідності проявляти наполегливість. Знадобляться розвинене наочно-образне і практичне мислення, здібність до відтворення зорового образу за словесним описом, уміння прийняти правильне рішення при недостатній кількості необхідної інформації, за відсутності часу на її осмислення. 
Ну і, звичайно, потрібна емоційно-вольова стійкість, адже ця робота пов'язана з підвищеним ризиком.

Попит на охоронників на ринку праці стабільно високий, проте для тих, хто бажає отримати цю роботу, завжди проводиться жорсткий профвідбір на відповідність тим рисам, про які згадувалося вище. Робота охоронника вважається переважно чоловічою, проте, в деяких місцях охоче беруть і жінок (як правило, туди, де ризик пограбування або інших екстремальних ситуацій невеликий, проте охоронник має бути обличчям фірми). 

В лютому  2018 року Хмельницькою обласної службою зайнятості було зареєстровано понад 75 вакансій за даною професією, тому можливість  працевлаштуватися за фахом досить висока.

Матеріали підготовлені відділом організації профорієнтації ОЦЗ