Ринок праці в Україні з початком повномасштабної війни сильно трансформувався. Велика кількість фахівців втратила свої робочі місця та знаходиться у пошуку нового. Постає питання, які ж спеціалісти знадобляться для відбудови нової, сучасної, технологічної України. Розберімо сфери та професії, які точно стануть у пригоді країні.

IT, комп’ютери, інтернет

Безумовно, ІТ-фахівці мають попит в Україні під час війни, і вони будуть потрібні після неї. На це є низка причин.

По-перше, під час війни з’явилося багато соціальних проєктів у безлічі сфер — від медицини до будівництва, де ставка робиться на швидкість та доступність. Айтівці допомагають у розв’язанні багатьох питань: розробляють чат-боти, застосунки, які наближають перемогу України, спрощують комунікацію між державою і громадянами, автоматизують процеси й багато іншого.

По-друге, цифровізація в країні буде набирати ще більше обертів, і тут не обійтися без програмістів, розробників, веб-дизайнерів, аналітиків, програмістів-інженерів. Особливо високий попит буде на фахівців у сфері кібербезпеки.

Також будуть потрібні такі професії:

  • Дизайнер інтерфейсів – програміст, який передбачає дії відвідувачів на сторінці і створює зручний інтерфейс;

  • Архітектор VR – фахівець, який створює віртуальну реальність;

  • Дизайнер VR – фахівець, який реалізує задумку архітектора віртуальної реальності;

  • Розробник системи ERP – майстер, який буде розробляти програмне забезпечення для ведення справ великих компаній;

  • Розробник додатків;

  • Розробник моделей BigDatA – програміст, який створює проєкти для обробки величезної кількості даних.

Єдина загроза на ринку праці для програмістів – це витіснення робочих місць програмами, ними ж створеними.  Штучний інтелект здатний виконувати одноманітну механічну роботу, таку як написання не складних ділянок коду, що потягне за собою зниження кількості вільних вакансій.  Одне можна сказати точно – за IT-технологіями майбутнє, і професія програміста буде годувати свого власника довгі роки.

 Будівництво, архітектура

“Ми все відбудуємо!” - ця фраза звучить чи не щодня після ворожих обстрілів. Україні доведеться багато відбудовувати. Держава уже розпочинає проєкти з розбудови й відновлення постраждалих міст.

Для розбудови сучасної та захищеної країни знадобляться спеціалісти в будівельній та архітектурній галузі — будівельники, проєктувальники, архітектори, інженери, дизайнери. В Україні впроваджуватимуть нові схеми будівництва, наприклад, житлових будинків та інших споруд. Будівельники та архітектори змінять підхід до будівництва, до матеріалів та технологій побудови. Скоріш за все, будинки будуватимуть з облаштованими бомбосховищами та аварійними сходами.

Гостро знадобляться такі робітничі спеціальності, як зварювальники, столяри, муляри, маляри, слюсарі, електрики, облицювальники, проєктувальники, архітектори, дизайнери, урбаністи.

Також будуть потрібні такі професії:

  • Архітектор «розумних будинків» – фахівець, який займається розробкою системи клімат-контролю будинку, охоронною системою, інформаційною системою з можливістю віддаленого доступу до будинку і т.д.

  • Урбаніст – інженер, який розробляє систему зміцнення старих будівель (історичних пам’яток) і систему комплексного розвитку територій.

  • Інженер енергозберігаючих будинків – професія в галузі альтернативної енергетики.  Спеціаліст займається створенням будинків, які не потребують централізованого електропостачання, тому що генерують енергію самостійно.

  • Будівельний екоаналітік – аналізує об’єкт, що будується з точки зору його впливу на навколишнє середовище.  Професія зобов’язує мати екологічну та інженерну освіту.

Енергетика, телекомунікації.

Це сфери, які сильно постраждали від ворожих атак. Тож фахівці цих сфер будуть максимально затребуваними у період повоєнного відновлення.

Енергетика — величезна галузь. Це не тільки електрика, хоч вона є важливою частиною енергетичної сфери. Це ще й гідроенергетика, теплоенергетика, альтернативна енергетика, енергетичне машинобудування, атомна енергетика, енергетика сільськогосподарського виробництва. Певні напрями більш популярні, а інші, без перебільшення, — ексклюзивні (наприклад, ядерну енергетику профільно вивчають у КПІ, а гідроенергетику — в Харківській політехніці).

Тому будуть потрібні:  Інженер/Монтажник/Сервісний інженер – системи фотоелектричних панелей (або вітряних електростанцій), інженер-механік, інженер-енергетик, електрик, інженер-еколог, монтажник зв’язку, кабельник,технічні спеціалісти.

Логістика, склад, ЗЕД (зовнішньо економічна діяльність)

Через війну звичні логістичні шляхи для транспортування вантажів через Чорне море заблоковані. Тому постає новий виклик для спеціалістів — налагодження нових сухопутних шляхів через країни ЄС. Після війни попит на професії, пов'язані з логістикою, зростатиме. Потрібні будуть водії, оператори перевезень, менеджери з  закупівель, логісти, бухгалтери, комірники, комплектувальники, кур’єри,  тощо.

Медицина, фармацевтика

Українці від війни постраждали як фізично, так і морально. Тому зростатиме попит на професії, пов’язані з психологічним та фізичним відновленням людей. Військовим і цивільним громадянам потрібно буде інтегруватися у звичайне, мирне життя. Перед психологами, психотерапевтами, лікарями постає багато задач.  

Опісля закінчення війни, зросте необхідність в закладах відновного та реабілітаційного лікування для військових. Ерготерапевти, фізичні терапевти, лікарі спортивної медицини, фізіотерапевти, реабілітологи – будуть дуже потрібними.

Анастезіологи та хірурги – це ті спеціалісти, які зараз є найбільш затребуваними. Також відчувається гостра потреба в серцево-судинних хірургах та кардіологах.

Відповідно, перспективними професіями майбутнього в сфері медицини будуть:

  • IT-лікар – фахівець, який створює програмне забезпечення для лікувального та діагностичного устаткування, розробляє методи аналізу BigDatA.  Повинен мати медичну і технічну освіту.

  • Тканинний інженер і творець кіберпротезів – фахівець, який буде створювати натуральні людські тканини і поєднувати їх з протезами для подальшої імплантації.  За цією професією стоїть майбутнє медицини.

  • Молекулярний біолог – фахівець, який розробляє на молекулярному рівні різні ліки.  Працює в галузі клонування, лікування онкологічних захворювань, вивчення генів.

  • Генетичний консультант – лікар, який зможе не тільки проконсультувати про можливі ризики виникнення генетичного захворювання, але й розробить стратегію лікування;

  • Телемедик – професія майбутнього, яка передбачає, що лікар буде консультувати пацієнтів через інтернет.

  • Молекулярний дієтолог – професія, яка передбачає оцінку генетичного коду людини з розробкою індивідуальної схеми харчування.

  • оператор медичних роботів;

  • фахівець з кіберпротезування;

Звичайно, не втратять свою актуальність сучасні лікарські професії, такі як сімейний лікар, педіатр, неонатолог і всі вузькі фахівці.

Що порадити майбутнім медикам? Вивчати нові технології, цікавитися сферою програмування, глибоко цікавитися генетикою, мікробіологією, хімією, вивчати англійську мову, вчитися навичкам клієнтоорієнтованості.

Біоінженерія

Біоінженерія – сучасна наукова сфера, котра поєднує в собі знання з біофізики, біології, генної інженерії та IT-технологій.  Фахівці цієї галузі створюють передові технології в медичній, екологічній та технологічній сфері.  Ця наука відносно молода і активно розвивається, тому через 5-10 років фахівці в цій сфері будуть дуже затребувані.

 Основні професії в цій галузі:

  • Біотехнолог – майстер в медичній, генній та фармацевтичній сферах.  Професія, що передбачає створення харчових продуктів, БАДів, ферментів і медикаментів;

  • Біоінженер – фахівець в галузі хімії і біології, займається зміною властивостей живих організмів;

  • Біофармацевт – вчений, який створює медикаменти з генетично модифікованих мікроорганізмів;

  • Генний інженер – професія, основне завдання якої полягає в зміні властивостей організмів за допомогою генних маніпуляцій.

Освіта, наука, психологія

Одна з найбільш постраждалих галузей за часи коронавірусу та війни.

Через відтік кадрів за кордон після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну всі сфери не обійдуться без освіти — Україна потребуватиме якісно нових спеціалістів.

У сфері освіти є такі нові спеціальності:

  • розробник освітніх траєкторій. Це той педагог, який буде підбирати під учня унікальну ефективну програму навчання з урахуванням його психологічних особливостей, початкових знань і кінцевого бажаного результату;

  • тьютор - педагог, який контролює процес індивідуальної освіти;

  • ментор стартапів. Людина, яка має досвід запуску стартапів, і надає інформацію про те, як запустити ваш особистий стартап;

  • ігропедагог. Учитель, який розробляє освітні ігри;

  • тренер з майнд-фітнесу. Зараз всі качають м’язи. А через декілька років будуть качати мозок! А саме: пам'ять, вміння концентрувати увагу, швидкість читання, вміння усно робити розрахунки і т.п.

Якщо ви не знаєте, як вибрати майбутню професію у сфері освіти, то вивчайте новітні технології. Намагайтеся викладати креативно, шукайте підхід і до дітей, і до дорослих, цікавтеся інноваційними технологіями. Вивчення сучасних програм, які дозволяють створювати презентації, відео та ігри – будуть затребуваними.  

Гуманітарний склад розуму мають творчі люди. Вони здатні аналізувати свій внутрішній стан, і внутрішній стан інших людей, вони можуть більше креативити, вони знаходять різні шляхи вирішення проблем.

Так, кожному гуманітарію і творчій людині необхідно буде вивчити базові основи програмування, для того щоб встигнути за трендами суспільства.

Психологія війни йде у свідомості кожного громадянина України. Велика кількість людей вже втратили не лише своє житло та роботу, а найближчих – свою родину. Відчай, депресія, панічні атаки, страх, нервові розлади, зміна місця проживання, втрата рідних - психологічні проблеми, з якими зіштовхнулися українці. Тому в період війни,  та після неї найбільш затребуваними будуть кризові психологи - фахівці, які мають кваліфікацію працювати з людьми в надзвичайних ситуаціях.

Роздрібна торгівля

Український бізнес довів, що вистоїть попри всі перепони. Навіть під час війни підприємці відкривають компанії. А після перемоги України на нас чекає збільшення вакансій у сфері роздрібної торгівлі. 

Продавці, касири, консультанти, адміністратори, бухгалтери не залишаться без роботи.

Сільське господарство, агробізнес

Україна відома у світі не тільки своєю ІТ-галуззю, а  й сільськогосподарською. Україна є одним з найбільших світових виробників зернових та олійних культур. До війни через наші порти йшло понад 90% експорту зерна та олії. Коли вдасться розблокувати всі логістичні шляхи експорту, безсумнівно, країна повернеться до довоєнних показників, а для цього знадобляться вправні фахівці.

Маркетинг, реклама, PR

Такі сфери, як логістика, роздрібна торгівля, ІТ, будівництво не обійдуться без професіоналів з маркетингу, реклами та PR. Для побудови бізнесу потрібні будуть нові маркетингові стратегії та переосмислення комунікації з клієнтами. Коли купівельна спроможність громадян повернеться до довоєнного рівня, роботи для маркетологів, SMM-фахівців, контент-менеджерів, менеджерів з продажу стане тільки більше.

Тому, в сфері маркетингу і продажів, будуть затребувані такі професії:

  • Інтернет-маркетолог – займається розробкою системи продажів товарів в інтернеті;

  • SMM- фахівець – займається аналізом і просуванням товарів в соціальних мережах та інтернеті;

  • Спеціаліст PR – відповідає за зв’язок компанії з громадськістю, її імідж на міжнародній арені;

  • Спеціаліст з реклами – людина з креативним і нестандартним мисленням, що презентує продукт для онлайн-торгівлі.

Громадське харчування, сфера обслуговування

У ринковій економіці торгівля та громадське харчування є найбільш розповсюдженою сферою підприємницької діяльності та сферою застосування праці. Призначення торгівлі полягає в тому, що вона забезпечує доведення товарів і послуг від виробника до споживача за допомогою купівлі та продажу. Велику популярність набули заклади громадського харчування (піцерії, кафе, ресторани, кав’ярні, паби, їдальні, бістро) та служби доставки готових продуктів. Незважаючи на значну кількість подібних закладів, ринок громадського харчування та доставки є досить прибутковим. За даними дослідження Державної служби статистики України, понад 45% всіх витрат українців складають витрати на харчування. Громадське харчування — це синтез трьох видів діяльності: виробництва, сервісу і торгівлі. Завжди актуальні професії будуть: кухарі, баристи, офіціанти, швачки, кондитери тощо.

Безпека

Війна ще раз довела, наскільки важлива безпека країни на реальному та кіберфронті. Держава потребуватиме ще більше гідних кадрів у правоохоронному та безпековому секторі. До того ж значно зросла і продовжує зростати престижність військових професій. Кожен українець з повагою ставиться до хоробрих працівників правоохоронних органів і героїв, які стають на захист кордонів та громадян держави.

Без професійних військових не може бути потужної армії. Тому потреба в професійних військових, офіцерському складі, перш за все, буде зростати.

Під час війни, кількість охочих потрапити в лави поліції значно збільшилася. Для захисту правопорядку у післявоєнний період потрібні будуть також правоохоронці та працівники поліції.

Зараз країні потрібні працівники, які можуть працювати у вибухотехнічній службі. Їх потребують регіони  для розмінування територій, насамперед будуть потрібні розмінувальники. Адже після війни ще певний час зберігатиметься ризик замінувань, зокрема полів. Тож в аграрному секторі теж можуть бути зміни. Використовуватимуть  дрони для огляду полів. Вони використовуються вже зараз, але будуть більш широко. Також буде автоматизація агротехніки. Це відбувається не лише через воєнні причини.

Ще однією з потрібних професій може бути оператор дронів, квадрокоптерів. Мінцифра запустила проєкт Армія дронів. Ця професія потрібна не тільки на війні, а також і в мирний час. Оператор дрона в мирний час може робити багато інших дуже важливих речей. Наприклад, огляд будівель для ремонту для ранньої ідентифікації проблем чи огляд тепломережі на об’єктах інфраструктури.

Ще приклади: зараз, коли людина на пляжі починає тонути, рятувальники пливуть до неї на човні чи самостійно, але інший рятувальник за допомогою дрона може скинути людині жилет.  Також дронами можна доставляти товари.