30.11.2017 | 10:10

Термін «фріланс» останнім часом явно на слуху,його чув практично кожен претендент на роботу. Як і будь-яка діяльність,  фріланс має свої особливості, переваги і недоліки.

   Отже, що ж таке фріланс? Фріланс означає вільну віддалену роботу. При цьому спілкування з  роботодавцем (замовником) у вигляді отримання завдання і прийняття роботи відбувається за допомогою електронної пошти, аськи або скайпу (різних соцмереж). Роботодавець і виконавець можуть знаходитися в різних частинах міста, держави, а іноді, і земної кулі.

   Слово «фріланс» походить від англійського слова freelance, так називали найманих воїнів free — вільний, lапсе — спис.  Звичайно, вільних списоносців-найманців зараз немає, а фрілансерами називають людей, які вважають вільну форму організації трудового процесу та відносин привабливою, і займаються роботою в той час, коли їм зручно, роблячи ту роботу, яка їм подобається.  

    Можна сказати, що зараз фріланс відкритий для всіх. Сучасні фріланс-послуги пов'язані, в першу чергу, з інтернетом: це програмісти, дизайнери (сайтів, інтерфейсів, поліграфічної продукції тощо), копірайтери (журналісти, технічні письменники і т.д.); перекладачі; фахівці 3D-моделювання, фахівці Flesh – технологій, верстальники поліграфічної продукції.       Але, фрілансером може бути і фотограф, і репетитор, і електрик - всіх професії не перерахуєш. Більшість з них не пов'язані ні з комп'ютерами, ні з інтернетом. Але ніщо не заважає людям цих професій використовувати інтернет для отримання замовлень. В Англії є навіть політики - фрілансери, що не належать ні до якої партії.

Плюси фріланса

·      Повна свобода, яка є духом фріланса. Всі інші пункти випливають з неї: планування власного робочого часу і часу відпочинку, самоорганізація і т.д.

·      Можливість займатися виконанням фріланс-робіт на основному робочому місці, якщо ви вирішили спробувати поєднану форму праці.

·      Зароблені гроші не потрібно ні з ким ділити.

·      Швидке зростання портфоліо, що важливо майже для всіх професій.

Мінуси фріланса

·      Відсутність постійної зайнятості та пов'язані з цим фактором психологічні навантаження.

·      Тимчасові витрати на оволодіння суміжними професійними навичками та іншими моментами, не пов'язаними з основною спеціальністю.

·      Обман - самий неприємний мінус не тільки фріланса, але всіх робіт в інтернеті в цілому. Завжди знайдеться роботодавець, який спробує не заплатити. Звичайно, ви зможете відписатися про нього і факт обману, але легше вам не стане.

Як стати фрілансером і що для цього потрібно?

   Фрілансер - це перш за все активна позиція. Природно, він повинен бути відповідальним і пунктуальним, навіть в більшій мірі, ніж постійний співробітник, тому що до нього пред'являють більші вимоги. Потрібно уміти розраховувати свій час, сили і гроші, тобто бути хорошим менеджером. В працьовитості необхідно перевершити офісного працівника. Фрілансер сам собі пан. Він нікому не підкоряється, над ним немає начальника, немає кому його примушувати і підганяти, тому йому потрібна жорстка самодисципліна. Не менше важливі комунікабельність,  уміння спілкуватися з людьми, знаходити із співрозмовником спільну мову, адже кількість роботи прямо пропорційно числу потенційних працедавців, яким він зуміє сподобатись. Фрілансер повинен мати велику витримку, оскільки йому доведеться проходити більше десять співбесід в місяць. Слід швидко реагувати на ситуацію, щоб не пропустити потрібну інформацію і не втратити замовлення. Велику роль має склад розуму, самоогранізованность і вміння досягати поставленої мети. Погодьтеся, такі якості є не у кожного.

Як же бути, якщо хочеться спробувати, але немає впевненості?

   Ймовірно, непоганим варіантом буде поєднання фріланса і постійної роботи, хоча б на перших порах. Звичайно, буде важкувато, але себе ви перевірите. Зважте, фрілансер повинен бути спецом своєї справи. Адже кілька провалених завдань - і ви нічого не отримаєте, а про вашу  невиконану роботу залишаються відгуки. Відповідно, ситуація може бути протилежною: добре виконані завдання підвищать рейтинг і до вас будуть звертатися знову і знову. Репутація відіграє велику роль в залученні потоку клієнтів.

 P.S.«Під лежачий камінь вода не тече» - ця давня приказка відмінно відображає суть фріланса. І якщо ви вирішили спробувати себе на цьому поприщі, не забувайте про неї. Звичайно, будуть помилки і розчарування, напевно, буде і обман. Але іншого шляху немає, саме так стають «асами» інтернету і дійсно справжніми фрілансерами.