Указом Президента України від 07.02.1995 № 110/95 в Україні встановлено професійне свято працівників геології, геодезії та картографії — День геолога, який відзначається щорічно у першу неділю квітня. 
Романтична і непередбачувана професія геолога на сьогоднішній день успішно знайшла застосування в промисловій розробці, вивченні та оцінці родовищ корисних копалин. Найчастіше ця робота займає відносно тривалий проміжок часу, а її результати подаються замовнику в письмовому вигляді. У деяких випадках за вимогою створюються картографічні доповнення до звітів, що дозволяють наочно представити вивчене родовище.
Професія геолога пройшла досить довгий шлях в своєму розвитку. Лише в останні кілька століть в обов'язки геологів стали входити обов'язкове вміння складати і підтримувати геологічну базу даних, обробляти отримані результати та оформляти їх картографічним способом.
Професія геолога в своєму роді унікальна. Для її представників необхідна, по-перше, профільна освіта, глибокі знання у сфері складання і тлумачення картографічних креслень, вміле користування специфічними вимірювальними та аналітичними приладами. Робота носить несистемний характер і відрізняється частими тривалими відрядженнями і виїздами на досліджуваний об'єкт. Геолог повинен мати міцне здоров'я, хорошу фізичну підготовку, витривалість, спостережливість, вміти працювати в обмеженому колективі, бути терплячим і цілеспрямованим.