Професія токаря - одна з найбільш розповсюджених професій металообробки, яка використовується в механічних, інструментальних і ремонтно-механічних цехах підприємств машинобудування, суднобудування, авіабудування, приладобудування; в ремонтних цехах сільського господарства, транспорту, зв'язку, на будівництві.
Робота токаря розпочинається з читання креслення чи технологічної карти. Токар уявляє собі деталь в об'ємі, проводить розрахунки, підбирає оснащення та інструмент, використовуючи спеціальні довідники і таблиці. Він вибирає ріжучий інструмент необхідної твердості, інакше при різанні можна зіпсувати і деталь і різець.
Важливим моментом роботи токаря є вибір режиму різання. Виходячи з вимог до деталі і властивостей металу, він встановлює глибину різання, швидкість подачі різця, інструменту і обертання заготівки. Правильно визначити режим різання, настроїти на нього верстат може тільки кваліфікований токар, який добре знає обладнання, металознавство, геометрію, математику, фізику, хімію.
Значну частину робочого часу токаря займають вимірювальні операції, завдяки яким здійснюється контроль за якістю виготовленої продукції: перевірка правильності розмірів і геометричної форми заготівки в процесі її обробки і готової продукції; перевірка стану і правильності положення ріжучих кромок інструменту відносно оброблюваної поверхні; контроль за ходом обробки заготівки і роботою верстату.
Професія токаря вимагає від працівника певних індивідуально-психологічних особливостей. Токар повинен мати добре зорове та кольоросприйняття, розвинутий лінійний окомір, слухову чутливість, точність і координацію рухів, просторове уявлення, розвинуту чуттєвість пальців рук.
В роботі токаря поряд із значною часткою фізичної праці присутня велика доля розумової праці, тут постійно задіяні такі функції, як пам'ять, увага, технічне мислення, уява.
Токар - одна з найбільш широко розповсюджених професій. Спеціалісти токарної справи працюють у всіх галузях народного господарства. Необхідність у цих фахівцях постійна і має тенденцію до зростання. В березні 2018 року Хмельницькою обласної службою зайнятості було зареєстровано понад 20 вакансій за даною професією, тому можливість працевлаштуватися за фахом досить висока.