Верстатники працюють на металообробному та деревообробному виробництві, в ремонтних майстернях, ремонтних цехах різних виробництв. Верстатник широкого профілю оброблює деталі з металу або деревини та інших матеріалів на токарних, фрезерних, свердлувальних, шліфувальних верстатах та іншому подібному устаткуванні.
Розглядаючи приклади робіт, що характеризують працю висококваліфікованого верстатника при виконанні експериментальних та особливо важливих робіт, слід зазначити, що, керуючись кресленням деталі, верстатник разом із відповідальним інженерним працівником, визначає послідовність виготовлення цієї деталі. Крім того, він: підбирає необхідні інструменти; використовує довідники (іншу технічну документацію) і проводить необхідні розрахунки; вибирає режим оброблення, проводить наладку верстату; встановлює інструмент і заготівку, проводить обробку деталі; вивіряє за допомогою оптичних приладів розміри деталі і якість її обробки. У своїй роботі верстатники використовують ручні інструменти, механічне устаткування (верстати) та вимірювальні прилади.
Робота верстатника кваліфікується як праця середньої важкості. Вона механізована, виконувати її можуть як чоловіки, так і жінки. Шкідливими чинниками є високий рівень шуму і запиленість повітря.
Вимоги професії до працівника: високий рівень розвитку сенсомоторики, координованість і чіткість рухів, добре розвинутий окомір, висока чутливість пальців рук, зосередженість уваги, розвинута рухова, зорова та оперативна пам'ять, просторова уява, розвинутий невербальний інтелект, емоційна стійкість, витривалість, кмітливість тощо.
Споріднені професії: фрезерувальник, токар, слюсар-інструментальник, заточувальник.
Верстатники мають гарні перспективи для працевлаштування.